Wybitne dzieła polskich i zagranicznych malarzy w jednym miejscu. Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach to ważny punkt na mapie krakowskich muzeów.
Galeria na piętrze Sukiennic to cztery sale z obrazami Bacciarellego, Michałowskiego, Siemiradzkiego i Chełmońskiego, nazwane kolejno ich nazwiskami. Znajdują się tam najbardziej znane obrazy i rzeźby dotyczące historii Polski. Sala Bacciarellego, określana również jako Oświecenie, prezentuje portrety m.in. księcia Stanisława Augusta Poniatowskiego autorstwa m.in. Marcelego Bacciarellego. To główne pomieszczenie galerii, z niej prowadzą wejścia do kolejnych sal. W sali Chełmońskiego zwiedzający podziwia pejzaże Stanisława Masłowskiego, słynną „Czwórkę” Józefa Chełmońskiego i obrazy Jacka Malczewskiego. Polski romantyzm w „Pożegnaniu” Artura Grottgera, „Śmierć Ellenai” Jacka Malczewskiego i malarstwo Piotra Michałowskiego to tylko niektóre dzieła, jakie można oglądać w sali poświęconej imieniu tego ostatniego artysty. Ostatnią jest Sala Siemiradzkiego. Tam, od samego wejścia dostrzega się trzy ogromne obrazy: „Hołd pruski” i „Kościuszko pod Racławicami” Jana Matejki oraz „Pochodnie Nerona” Henryka Siemiradzkiego. Ponad 7-metrowe dzieła robią ogromne wrażenie.
W Galerii w Sukiennicach można podziwiać jedne z najważniejszych dzieł polskiego malarstwa i kultury. Z myślą o osobach poruszających się na wózkach inwalidzkich Muzeum w 100% przygotowało budynek do ich potrzeb. Wejście do Muzeum jest na parterze, nie ma progów. Do Galerii znajdującej się na piętrze prowadzi winda wyposażona w przyciski alfabetu Braille’a i system głosowy. Przy wejściu do każdej sali znajduje się tablica z informacją o prezentowanych tam dziełach i ich autorach. Każdy eksponat posiada tabliczkę z jego opisem, można również wypożyczyć audioprzewodnik. Po zakończeniu zwiedzania warto udać się na taras widokowy Sukiennic do kawiarenki. Prowadzi tam niewysoki próg, na którym zamontowano podjazd. Muzeum posiada przystosowaną toaletę dla osób z niepełnosprawnością. Z uwagi na położenie w centrum miasta przy budynku nie ma parkingu. Zachęcamy do odwiedzenia tego miejsca.
Osobie z niepełnosprawnością w Muzeum Narodowym przysługuje ulgowy bilet wstępu.