Kilka metrów pod płytą krakowskiego Rynku znajduje się miejsce, w którym przeszłość łączy się z teraźniejszością, a średniowieczny Kraków jest na wyciągnięcie ręki.
Wystawa „Szlakiem europejskiej tożsamości Krakowa” została otwarta w 2010 r. po wielu latach prac badawczych i wykopaliskowych. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii 3D, prezentacji multimedialnych, nagrań dźwiękowych jest jednym z najnowocześniejszych muzeów w Polsce. Gra świateł i cieni potęguje wrażenie oglądanych ruin średniowiecznych budowli. Zwiedzający mogą z bliska przyjrzeć się bardzo dobrze zachowanym Kramom Bolesławowym, czyli budynkom targowym z końca XIII w. znajdującym się za panowania Bolesława Wstydliwego w miejscu dzisiejszych Sukiennic. Uwagę przykuwa również część zachowanego cmentarzyska pochodzącego z XI w., które znajdowało się przy kościele św. Wojciecha. Zwiedzający, przechodząc przeszklonym korytarzem pod swoimi stopami, widzi fragmenty murów, brukowane drogi. Słyszane z głośników dźwięki średniowiecznej ulicy i oglądane na monitorach filmiki z życia tamtejszych ludzi przenoszą zwiedzających w czasie, stają się częścią tych wydarzeń. W jednej ze sal, na ogromnym ekranie wyświetlany jest poczet królów polskich i najważniejszych wydarzeń z historii naszego kraju- te kilka minut projekcji to losy Polski w pigułce. W Muzeum, zajmującym powierzchnię prawie 4 tys. m², znajduje się prawie 700 zabytków: monet, glinianych naczyń, ozdób umieszczonych w szklanych gablotach.
Podziemia Rynku są w pełni przystosowane dla osób z niepełnosprawnością. Brak jednak parkingu, ale z uwagi na położenie w centrum miasta, wydaje się, że nie można tego postrzegać jako minus. Główne wejście znajduje się w Sukiennicach od strony Kościoła Mariackiego. Osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim nie będzie miała problemów z dostaniem się do środka przez szerokie drzwi. Zaraz przy wejściu znajduje się przestronna winda. W Muzeum nie ma schodów, są wygodne podjazdy. Ogromna przestrzeń ułatwia poruszanie się po obiekcie. Za dodatkową opłatą można skorzystać z usług przewodnika i audioprzewodnika. W razie problemów pomocą służą pracownicy Muzeum, którzy, dbając o komfort zwiedzających, są w niemal każdej sali. Przy wyjściu znajdują się toalety w pełni przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Po zwiedzaniu warto odpocząć w bufecie, który znajduje się obok sklepu z pamiątkami przy wyjściu z Muzeum.
Podziemia Rynku są jednym z najnowocześniejszych muzeów w Polsce i z naszej strony zasługują na ocenę bardzo dobrą.
Osobie z niepełnosprawnością przysługuje ulgowy bilet wstępu.