Muzeum Etnograficzne w Tarnowie
18/10/2014

Znajduje się tutaj jedyna w Polsce stała wystawa poświęcona kulturze Romskiej- „Romowie. Historia i kultura". Miejsce, które warto odwiedzić, by bliżej poznać ich historię na przestrzeni wieków i zobaczyć bogatą sztukę rzemieślniczą.

Piękny XVIII- wieczny dworek znajdujący się blisko centrum miasta to miejsce, w którym od 1990 r. podziwiać można  eksponaty związane z romską tradycją. W pierwszej sali znajdują się tradycyjne cygańskie stroje i instrumenty. Można przyjrzeć się z bliska wróżącej z kart Cygance, a także innym przedmiotom, których używano do wróżenia. Na ścianach umieszczono mapy i fotografie prezentujące migrację Romów. Drugie pomieszczenie to wystawa rękodzieł oraz zdjęć przedstawiająca rodziny romskie i ich codzienne zajęcia. Fragment wystawy poświęcony jest Papuszy, romskiej poetce. Obok podziwiać można zdjęcia i artykuły z pierwszej w Polsce koronacji króla cygańskiego. W ostatniej sali zaprezentowane są tragiczne losy Cyganów podczas II wojny światowej-  fotografie osób, które zginęły w obozach koncentracyjnych. Na podwórzu muzeum znajduje się kilka wozów taborowych, które warto zobaczyć.

Muzeum jest częściowo przygotowane na zwiedzających poruszających się na wózku inwalidzkim, konieczna jest pomoc asystenta. Do wejścia prowadzą trzy schody bez podjazdu. W obiekcie nie znajdziemy toalety dostosowanej do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Na szczęście same ekspozycje prezentowane są na jednym poziomie, brak progów, przejścia są szerokie, a sale przestronne. Parking znajduje się bezpośrednio przed muzeum.  Niestety osoby poruszające się na wózku inwalidzkim mają ograniczoną możliwość przyjrzenia się wozom cygańskim- na podwórze prowadzą trzy schody bez podjazdu, a plac, na którym się znajdują pokryty jest nierównymi kamieniami.

Osobie z niepełnosprawnością przysługuje ulgowy bilet wstępu, w niedzielę wstęp wolny.

Zapraszamy do komentowania

Artykuły
Przeczytaj artykuły
o kulturze bez barier
top 10
Najlepiej
oceniane

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych