Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej w Przemyślu
09/12/2014

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej to obiekt kulturalny Podkarpacia, który z pełną odpowiedzialnością można nazwać wzorcowym, jeśli chodzi o jego dostępność dla osób niepełnosprawnych. Zwiedzający poruszający się na wózkach inwalidzkich nie napotkają tutaj żadnych barier architektonicznych, które uniemożliwiłyby im obejrzenie którejś z wystaw stałych lub czasowych. A muzeum w Przemyślu ma się czym poszczycić. Największą popularnością cieszy się wystawy stałe: "Twierdza Przemyśl" oraz "Credo na dwa głosy". Zwiedzanie tych nowoczesnych ekspozycji zadowoli każdego konesera muzealnych wędrówek.

Nowoczesna bryła budynku powstałego w 2005 roku wyraźnie przyciąga wzrok i zwraca na siebie uwagę z daleka. Obok gmachu obszerny parking z kilkoma wydzielonymi i dobrze oznakowanymi miejscami dla osób niepełnosprawnych. Z parkingu bez problemu dostaniemy się do głównego wejścia muzeum, do którego prowadzi wyposażony w barierki wygodny podjazd dla wózków inwalidzkich. Zwiedzający przybywa do przestronnego holu na parterze, gdzie wita go pracownik recepcji przy łatwo dostępnej ladzie.

W muzeum brak jest progów i ograniczeń uniemożliwiających lub utrudniających przemieszczanie się pomiędzy salami. Zaopatrzona w komunikator głosowy winda pozwala dotrzeć na ekspozycje usytuowane na czterech kondygnacjach, do muzealnej księgarni, biblioteki oraz na taras widokowy. Dodatkowo na szklanych drzwiach, uchylnych w obie strony, umieszczono dla bezpieczeństwa naklejki. Na parterze przy szatni jest specjalna toaleta dla osób niepełnosprawnych ruchowo.

My polecamy przede wszystkim podróż w czasie do cesarsko-królewskiego Przemyśla. Ekspozycja "Twierdza Przemyśl" znajdująca się na najwyższej kondygnacji budynku pozwoli nam szczegółowo zapoznać się z jedną z najsłynniejszych warowni I wojny światowej. Wystawa prezentuje dzieje twierdzy przemyskiej, skupiając się na okresie I wojny światowej i trzech okresów oblężenia miasta Przemyśla z lat 1914-1915. Na ekspozycji zgromadzono militaria, fotografie, archiwalia, przedmioty codziennego użytku i inne pamiątki dotyczące powstania  i historią przemyskiej warowni oraz krwawymi walkami o nią. Jednym z najcenniejszych eksponatów jest austro-węgierska armata M.75 na lawecie kazamatowej z wyposażenia fortu I „Salis Soglio" w Siedliskach.

Druga z ciekawych wystaw stałych Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej to "Credo na dwa głosy", gdzie zobaczymy zabytki sztuki sakralnej dwóch narodów związanych z tym terenem - polskiego i ukraińskiego. Ekspozycje wyróżnione są odrębnymi kolorami tła. Dziedzictwo kulturowe Zachodu (czerwień), dziedzictwo kulturowe Wschodu (kolor niebieski). Zwiedzający mogą zapoznać się z olbrzymia kolekcją około 800 ikon oraz różnego rodzaju przedmiotów związanych z liturgią cerkiewną (płaszczanice, antyminsy, benedykcjonały, szaty i sprzęty liturgiczne). Pokaźny jest także muzealny zbiór sztuki religijnej obrządku zachodniego, na który składa się kolekcja obrazów różnych szkół artystycznych, zbiór rzeźb ołtarzowych, grafika i rzemiosło artystyczne o charakterze sakralnym.

Nie sposób wreszcie pominąć trzeciej z wystaw stałych, czyli obszernej kolekcji judaików. Dokumentuje ona nie tylko obecność społeczności żydowskiej w Przemyślu, ale również twórczość artystów pochodzenia żydowskiego i twórczość o tematyce żydowskiej. Uzupełnia ją unikalna ekspozycja książek i prasy żydowskiej ze zbiorów biblioteki muzealnej oraz aneks ukazujący Żydów oczami twórców ludowych. Wystawa przybliża kulturę żydowską społeczności silnie wrośniętej w historię Przemyśla i budującej kulturową różnorodność tego miasta. Ekspozycja wprowadza nas życie codzienne Żydów, które poznajemy poprzez tradycyjne elementy stroju żydowskiego, rekonstrukcje wnętrza domu i liczne przedmioty codziennego użytku charakterystyczne dla tej społeczności.

Nie zapominajmy o odwiedzeniu w Muzeum Ziemi Przemyskiej wystaw czasowych. Polecamy ponadto spędzenie chwili na tarasie pełniącym funkcję widokową i podziwianie panoramy Przemyśla. Warto również pochwalić stronę internetową Muzeum Ziemi Przemyskiej, która jako jedna z nielicznych poświęca zakładkę na informację o dostępności placówki dla osób niepełnosprawnych. Szczegół, ale jakże istotny. Brawo!

Zapraszamy do komentowania

Artykuły
Przeczytaj artykuły
o kulturze bez barier
top 10
Najlepiej
oceniane

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych