Muzeum - Pałac Lubomirskich w Przeworsku
10/12/2014

Klasycystyczny pałac Lubomirskich w Przeworsku powstał na początku XIX wieku, choć jego budowę rozpoczęto jeszcze w 1799 roku. Ten urokliwy zabytek Ziemi Podkarpackiej położony w przepięknym starym parku zawdzięczamy księżnej Izabeli z Czartoryskich Lubomirskiej, pani na Łańcucie. To ona zleciła budowę siedziby rodowej i nadzorowała jej przebieg. Pałac w stylu angielskim, skromny z zewnątrz, ale bogato wyposażony, był gotowy do zamieszkania w roku 2007. Obecnie mieści się tam miejscowe muzeum. Niestety, możliwości zwiedzenia tego obiektu przez osoby niepełnosprawne są niewielkie.

Pierwszą poważną barierą architektoniczną jest bardzo wąskie wejście do pałacu, w dodatku opatrzone progiem. Jeśli uda nam się sforsować tę przeszkodę, zaraz za niewielkim holem czeka nas kolejna - jeszcze węższe przejście (ok. 75 cm) prowadzące do sal ekspozycyjnych na parterze budynku. W przejściu mieszczą się wyłącznie sportowe wózki inwalidzkie o niewielkiej szerokości. Dalsze poruszanie się po pałacowym parterze i zwiedzanie mieszczącej się tam Ekspozycji Historii Miasta i Regionu nie nastręcza osobom niepełnosprawnym większych trudności.

W kilku salach ekspozycyjnych zobaczymy pamiątki z przeszłości Przeworska składające się na wielowiekową bogatą historię, tradycję i kulturę materialną tego niewielkiego miasta. Podróż po dziejach rozpoczniemy od wykopalisk z okresu neolitu, epoki brązu, epoki żelaza i wczesnego średniowiecza. Do najcenniejszych zbiorów działu z okresu renesansu i baroku należą m. in. dokumenty królewskie zawierające przywileje dla Przeworska. Na uwagę zasługują księgi ławnicze i miejskie z lat 1632-1740, oraz inne dokumenty o charakterze miejskim. Warto pochylić się nad pamiątkami utrwalającymi życie codzienne, kulturę materialną i duchową mieszkańców Przeworska oraz unikatową kolekcją strojów ludowych, począwszy od wieku XVIII do początków XX wieku.

I na tym nasze zwiedzanie pałacu Lubomirskich właściwie może się skończyć. Najpiękniejsze wnętrza pałacowe znajdują się bowiem na piętrze, na które prowadzą długie i bardzo niewygodne schody. Jeśli znajdą się asystenci, którzy mogą i potrafią przemieścić osobę na wózku inwalidzkim na górę, warto podjąć taki wysiłek. Będzie można wtedy zwiedzić cały ciąg sal pałacowych, na który składają się apartamenty mieszkalne, sale reprezentacyjne i pomieszczenia pomocnicze. Ich historyczne funkcje podkreśla odpowiedni dobór eksponatów. Znajdziemy tutaj muzealia o charakterze pałacowym w stylu klasycyzmu, empire’u i biedermeieru. Świetnie harmonizują z oryginalnymi elementami wystroju wnętrz i uzupełniają skromny zasób przedmiotów pozostałych po rodzinie Lubomirskich z Przeworska.

Spośród pałacowych pomieszczeń udostępnionych do zwiedzania zobaczymy hall na I piętrze, jadalnię z kompletem mebli biedermeier, salę balową z oryginalną pamiątką po Lubomirskich - fortepianem koncertowym berlińskiej firmy Bechstein z roku 1865  i salon lustrzany. W dalszej kolejności zwiedzania znajdują się: buduar księżnej, gabinet księcia, sypialnia i garderoba oraz kredens zwany też kuchnią podręczną z zachowaną niezwykle interesującą oryginalną zabudową szafek i reprezentacyjnych witryn na porcelanę stołową.

Nie ulega wątpliwości, że pałac w Przeworsku to obiekt należący do tej grupy zabytkowych budynków, które niezwykle trudno przystosować dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Trudno jednak nie oprzeć się wrażeniu, że można byłoby uczynić go choć odrobinę przyjaźniejszym dla tych, którzy poruszają się na wózkach inwalidzkich, ale chcieliby również mieć możliwość obejrzenia pałacowego wnętrza. Pamiętajmy także, że zespół pałacowo-parkowy w Przeworsku dysponuje parkingiem (znajduje się tuż za bramą kompleksu), ale nie ma tu miejsc wyznaczonych dla niepełnosprawnych. Wyspane tłuczniem lub żwirem alejki również nie należą do najwygodniejszych, zwłaszcza w deszczowe dni. Pomimo wszystko zachęcamy do odwiedzenia tego miejsca.

Zapraszamy do komentowania

Artykuły
Przeczytaj artykuły
o kulturze bez barier
top 10
Najlepiej
oceniane

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych