Ten ogromny budynek przy Alei 3 Maja gościł w swoich progach dzieła m. in. Jana Matejki, Józefa Mehoffera, Stanisława Wyspiańskiego, Olgi Boznańskiej czy Andy'ego Worhola. Podziwianie sztuki, z pewnymi trudnościami, jest możliwe dla osoby niepełnosprawnej.
Gmach składa się z trzech galerii stałych i sal wystaw czasowych. Broń i Barwa w Polsce, która pokazuje historię wojskowości od X do XX wieku, jest jednym z największych zbiorów militariów w Polsce. Warta uwagi jest Galeria Rzemiosła Artystycznego prezentująca zbiory zawierające przedmioty codziennego użytku, stroje, a także dewocjonalia i witraże z wieków od X do XX. Galeria Sztuki Polskiej XX w. to dzieła największych artystów tego okresu: Jacka Malczewskiego, Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego), Tadeusza Kantora. Wszystkie galerie stałe znajdują się na piętrach, do których prowadzi winda- nie ma zatem przeszkód w podziwianiu ich przez osoby poruszające się na wózku inwalidzkim. Niestety sale wystaw czasowych są niedostępne dla osób niepełnosprawnych, znajduje się na wyższym poziomie (prowadzą tam cztery stopnie) bez możliwości wjazdu wózkiem.
Przyjeżdżając do muzeum osoba niepełnosprawna bez problemów zaparkuje swój samochód na podziemnym parkingu na miejscu specjalnie dla niej wyznaczonym. Pewne trudności pojawią się w dostaniu się do budynku. Owszem, jest winda, jednak działa wolno i wymaga pomocy ze strony pracowników muzeum. Wewnątrz budynku, aby dostać się do sal, gdzie znajdują się wystawy trzeba dwukrotnie pokonać kilkustopniowe schody, przy których zainstalowane są windy platformowe. Obiekt posiada szatnię, jednak znajduje się w piwnicy. Toaleta dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych znajduje się obok punktu gastronomicznego, jednak korzystanie z niej jest utrudnione ze względu na zbyt daleko zamontowane poręcze. W muzeum, oprócz kawiarni, po której trudno poruszać się osobie na wózku inwalidzkim, jest sklepik z pamiątkami związanymi ze sztuką prezentowaną w galerii, które można nabyć na zakończenie zwiedzania.
Osobie z niepełnosprawnością w muzeum przysługuje bilet ulgowy.