Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie
28/12/2014

Kultura japońska w Krakowie? Owszem! Znaleźć ją można w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha położonym przy bulwarach wiślanych na ul. Marii Konopnickiej. Otworzone z inicjatywy Andrzeja Wajdy gromadzi głównie zbiory Feliksa Mangghi Jasińskiego.

W Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej oprócz wystaw czasowych i stałych odbywają się  cykliczne imprezy, takie jak Japoński Dzień Dziecka czy Otwarta Akademia Kina Japońskiego. Manggha cały czas się rozwija- powstaje Galeria Europa – Daleki Wschód. Muzeum prowadzi profesjonalną szkołę języka japońskiego oraz warsztaty związane z kulturą Kraju Kwitnącej Wiśni, dostępne dla grup 20 lub 30-osobowych.

Budynek, w którym mieści się Muzeum jest dobrze dostosowany do osób niepełnosprawnych. Do wejścia prowadzi długi podjazd wyłożony metalowymi, kratkowanymi płytami. Wszystkie sale znajdują się na jednym poziomie, korytarze są szerokie, co zdecydowanie ułatwia poruszanie się osobie na wózku inwalidzkim. Zaobserwowaliśmy, że przed budynkiem znajduje się parking, jednak kiedy odwiedzaliśmy to miejsce trwały tam prace budowlane. Podczas badania  dostępności Muzeum do osób niepełnosprawnych zauważyliśmy pewne minusy: toaleta jest przystosowana do potrzeb osób poruszających się na wózku inwalidzkim, ale niestety pełni także funkcję pomieszczenia gospodarczego. Poruszanie się w niej jest więc ograniczone, ale nie niemożliwe. Drugim minusem jest wysoka lada w punkcie gastronomicznym, tutaj pomocą służą przyjaźni pracownicy. Nie są to poważne mankamenty, ale w pewnym stopniu mogą zatrzeć dobre wrażenie po odwiedzeniu tego miejsca.  Warto zajrzeć do punktu gastronomicznego, nie tylko po to, by podziwiać piękny widok na Wawel, ale także by skosztować sushi.  Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha to jedno z tym muzeów, które warto odwiedzić.

Wstęp do Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie dla osoby niepełnosprawnej i opiekuna jest bezpłatny.

 

Zapraszamy do komentowania

Artykuły
Przeczytaj artykuły
o kulturze bez barier
top 10
Najlepiej
oceniane

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych