Muzeum Przyrodnicze im. Krystyny i Włodzimierza Tomków w Ciężkowicach
18/10/2014

Ponad 200 gatunków ptaków, motyli i roślin można podziwiać w Muzeum w Ciężkowicach stworzonym przez pasjonatów przyrody- Włodzimierza i Krystynę Tomków. W budynku w nowoczesny sposób zaprezentowano bogactwo przyrodnicze Ciężkowic i okolic. To miejsce warto zobaczyć i co ważne- jest bardzo dobrze przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością!

Muzeum Przyrodnicze powstało w 1989 r.. Założyciele zbiory prezentowali początkowo w swoim domu, po śmierci przyrodnika kolekcja trafiła do obecnej siedziby. Podziwianiu gatunków ptaków i zwierząt towarzyszy audioprzewodnik. Poruszanie się po sali odbywa się w ciemności- światło pada na eksponaty, o których kolejno opowiada przewodnik. Po zakończeniu kilkunastominutowej prezentacji zapala się światło, by na nowo podziwiać całą wystawę.  Można też skorzystać z odtwarzacza i posłuchać wybranych przez siebie odgłosów ptaków. W sali znajduje się także interaktywna podłoga, do której prowadzą 3 schodki, pod którą jest fragment łąki, ze wszystkimi roślinami i zwierzętami, które tam żyją, Nad łąką znajduje się tablica zawierająca informacje o każdym z nich. W sali na piętrze budynku znajdują się dermoplasty ssaków leśnych oraz monitory wyświetlające historię Muzeum i rezerwatu przyrody Skamieniałe Miasto.

Muzeum Przyrodnicze jest w 100% przystosowane do osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Przed budynkiem znajduje się parking, z którego bez przeszkód można dostać się do wejścia. Do drzwi prowadzi kilka schodków, ale bez obaw! Jest także wygodny podjazd. W głównej sali, gdzie odbywa się zwiedzanie z audioprzewodnikiem, są szerokie drzwi i duża przestrzeń.Osoba niepełnosprawna jest w stanie swobodnie poruszać się po pomieszczeniu. Na parterze, obok głównej sali Muzeum, znajduje się toaleta  dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Na piętro budynku prowadzą schody, na których zamontowano windę schodową, wszystko po to, by dać możliwość jak najlepszego komfortu zwiedzania osobie niepełnosprawnej.

Osobie z niepełnosprawnością w Muzeum Przyrodniczym przysługuje ulgowy bilet wstępu.

 

Zapraszamy do komentowania

Artykuły
Przeczytaj artykuły
o kulturze bez barier
top 10
Najlepiej
oceniane

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych