Odpoczynek wśród zieleni i podziwianie roślin z całego świata to oferuje Ogród Botaniczny. To miejsce, w którym warto spędzić wolny czas będąc w Krakowa. Cisza i spokój niemal w sercu miasta!
Krakowski Ogród jest najstarszym w Polsce. Założony został w 1783 r. przez Akademię Krakowską. Początkowo znajdował się tutaj również ogród, jednak należał on do rodu Czartoryskich. Akademia Krakowska powiększyła jego obszar i dostosowała go do celów dydaktycznych. Dzięki niemu krakowscy żacy zgłębiali wiedzę z zakresu chemii i biologii. Zbiór roślin powiększał się i obecnie spacerując alejkami zwiedzający podziwiają ponad 4000 drzew, roślin i kwiatów z różnych zakątków świata. Cały Ogród podzielony jest tematycznie na grupy roślin. Jedną część zajmują kwiaty, drugą krzewy i kolejną drzewa. Wyjątkowy charakter tego miejsca i trud jego utrzymania przez dziesiątki lat został doceniony i w 1976 r. Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego został wpisany do rejestru zabytków. Dostępny dla wszystkich jest obecnie miejscem spotkań i relaksu. Atrakcją tego miejsca jest także niewielkie jezioro otoczone piękną roślinnością, po którym można płynąć łódką.
Przy głównym wejściu do Ogrodu znajduje się szklarnia, do której nie mogą wejść osoby poruszające się na wózku inwalidzkim. Przeszkodą są wąskie przejścia, schody bez podjazdów i zbyt mało miejsca wewnątrz szklarni uniemożliwiające swobodne zwiedzanie.
To jedyna bariera architektoniczna na terenie Ogrodu. Ścieżki prowadzące przez Ogród są równe, nie mają stromych podjazdów. W ogrodzie brak tabliczek z nazwami roślin w języku Braille’a. Osoby poruszające się na wózku inwalidzkim mogą korzystać ze specjalnie wyposażonej toalety, do której prowadzi wygodny podjazd. Nie ma tu natomiast parkingu, samochód należy zostawić przy wejściu na Ogrodu.
Ogród Botaniczny jest otwarty dla zwiedzających od kwietnia do października.
Wstęp do Ogrodu jest bezpłatny dla osoby z niepełnosprawnością.