Sądecki Park Etnograficzny
27/10/2014

Sądecki Park Etnograficzny to miejsce, w którym przeplatają się kultury Lachów Sądeckich, Pogórzan, Górali Sądeckich, Cyganów i Łemków Nadpoprackich. W skansenie znajdują się ich tradycyjne domostwa, świątynie i stroje. Na pewno warto go zwiedzić, ale czy osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim ma na to szansę?

Od 1975 r. gromadzone są w Parku zabytki związane z ziemią sądecką. Wędrówkę po Parku można rozpocząć od szlaku prowadzącego przez Miasteczko Galicyjskie. Znajduje się tam jeden z najbardziej cennych obiektów- zbudowany przez niemieckich kolonistów- kościół ewangelicki z 1809 r.  Zobaczyć można osady Pogórzan, ich chałupy i stodoły pochodzące z początku XIX wieku. Na końcu ścieżki zwiedzający trafiają na ukryty za drzewami XVII wieczny dwór szlachecki z Rdzawy. Przy wejściu do niego osoba niepełnosprawna napotka na 3 schody, aby je pokonać konieczna jest pomoc asystenta. Warto jednak wejść do środka i zobaczyć wnętrze budynku. W głównej sali na ścianach są polichromie pochodzące z tego samego wieku co dwór.  Obok dworu znajduje się osada łemkowska i tutaj ścieżki się rozchodzą: droga na lewo prowadzi do Cyganów Karpackich, na prawo- do Górali Sądeckich i Lachów Sądeckich.  Polecamy przyjrzeć się z bliska szkole wiejskiej z początku lat 20 XX wieku i barokowemu kościołowi z Łososiny Dolnej z 1739 r.

Kupując bilet otrzymamy  folder informacyjny i mapkę skansenu z opisami każdego obiektu. Za dodatkową opłatą można skorzystać z usług przewodnika. Do każdego obiektu prowadzi żwirowana lub polna ścieżka, osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim ma więc problem w samodzielnym poruszaniu się po Parku. Podobnie w przypadku wejścia do budynków, prowadzą tam kamienne schody i wysokie progi. Można wtedy liczyć na pomoc ze strony przewodnika i pracowników Skansenu. Nie ma za to problemów z parkingiem, znajduje się zarówno od strony ul. Lwowskiej jak i przy ul. gen. Wieniawy- Długoszewskiego. W Skansenie nie ma toalety przystosowanej do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, natomiast w sąsiadującej z Parkiem gospodzie należącej do Miasteczka  Galisyjskiego, (które wraz z Parkiem Etnograficznym należy do Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu), znajduje się przystosowana dla osób niepełnosprawnych toaleta, z której można swobodnie korzystać. 

Skansen, by go zwiedzić zdecydowanie wymaga pomocy ze strony asystenta. Można liczyć na bardzo uprzejmą obsługę w razie jakichkolwiek problemów.

Osobie z niepełnosprawnością przysługuje ulgowy bilet wstępu.

Sezon zwiedzania Sądeckiego Parku Etnograficznego trwa od 1 maja do 14 października od 10.00 do 18.00. Poza sezonem od 15 października do 30 kwietnia godziny zwiedzania Parku- od 9.00 do 15.00.

Zapraszamy do komentowania

Artykuły
Przeczytaj artykuły
o kulturze bez barier
top 10
Najlepiej
oceniane

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych