Średniowieczna kamienica jest prawdziwym świadkiem historii- to tutaj znajdowała się jedna z najstarszych aptek w Polsce. Przygotowując ekspozycję starano się jak najlepiej odtworzyć jej wygląd, by każdy, kto odwiedza to muzeum mógł poczuć wyjątkowość tego miejsca.
Ciekawa historia wiążę się z budynkiem, w którym obecnie znajduje się Muzeum. W XVI w. znajdowała się tutaj apteka założona przez Marcina Bariana- Rokickiego, która funkcjonowała przez ponad 100 lat. Później na skutek zawirowań historycznych budynek pełnił różne funkcje. Dopiero w latach 70-tych ubiegłego wieku utworzono tutaj muzeum. Parter obiektu to pomieszczenie nie tylko odwzorowane na dawną aptekę, ale również przedstawiające historię związaną z rozwojem aptekarstwa. Wyższe piętra poświęcone są kulturze mieszczańskiej, sztuce rozwijającej się w Bieczu oraz rzemiosłu. Nie wszyscy jednak mogą z bliska przyjrzeć się narzędziom wykorzystywanym przez kowali, szewców, stolarzy.
Przed Muzeum (ok. 50 m) jest duży parking z wydzielonym miejscem dla osoby niepełnosprawnej. Problem pojawia się przy wejściu do budynku. Później nie jest lepiej- brak podjazdów, wąskie drzwi (niecałe 80 cm), korytarze, strome i kręte schody prowadzące na piętro. W obiekcie nie ma żadnych udogodnień.
Osobie z niepełnosprawnością przysługuje zniżka- 50% ceny normalnego biletu.