Teatr im. Ludwika Solskiego to jeden z najważniejszych obiektów kulturalnych Tarnowa. Wyróżnia się nowoczesną, przeszkloną bryłą, której główna elewacja znajduje się od strony ul. Mickiewicza. Gruntowny remont tarnowskiego teatru trwał niemal dwa lata - od maja 2009 roku do kwietnia 2011 roku. Podczas szeroko zakrojonych prac modernizacyjnych starano się pamiętać o potrzebach osób niepełnosprawnych. Czy udało się obiekt uczynić w pełni dostępnym?
Wewnątrz bez wątpienia tak. Najtrudniejsze jest jednak dotarcie do teatralnego foyer. Pierwszym i najważniejszym utrudnieniem jest brak parkingu przy Teatrze im. L. Solskiego w Tarnowie. Aby zostawić auto w miarę przyzwoitej odległości od budynku, mamy właściwie dwie możliwości. Przy zachodniej ścianie teatru znajdziemy miejsce dla osób z niepełnosprawnością. Niestety, tylko jedno.
Auto możemy zaparkować również na obszernym parkingu przy oddziale zamiejscowym Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie przy ul. Mickiewicza. Przeznaczony jest on wyłącznie dla osób uprawionych. Zgodnie jednak z zapewnieniami pracowników teatru samochód można tutaj bez problemu pozostawić w weekendy czy w godzinach wieczornych.
Budynek teatru otoczony jest licznymi schodami, a jedyny podjazd dla wózków (bez poręczy) znajduje się od strony wschodniej, przy Poczcie Polskiej. I to ostatnie z utrudnień. Wejście główne pozbawione jest barier architektonicznych, a obszerny hol teatralny ze swobodnym dostępem do kas biletowych (osoby z niepełnosprawnością mogą liczyć na zniżkę) jest bardzo przyjazny dla osób na wózku.
Przebudowana widownia, na którą wjechać można bezpośrednio z foyer, wyposażona jest w kilka miejsc dla wózkowiczów. Niestety, znajdują się one tuż przed sceną teatralną, co zmniejsza komfort oglądania przedstawień. Również przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością toalety znajdują się na parterze budynku, nieopodal szatni.
Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie, przy wszystkich powyższych uwagach, można uznać za dostosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Polecamy miłośnikom Melpomeny wizytę w tym obiekcie kulturalnym i życzymy duchowej uczty podczas oglądania teatralnych przedstawień.