Jadernówka, czyli filia Muzeum Regionalnego w Mielcu
29/10/2014

Jadernówka w Mielcu, czyli wybudowany w latach 1904-1906 dom i zakład fotograficzny Augusta Jadernego, to miejsce, które zdecydowanie powinni odwiedzić pasjonaci dawnej fotografii. W tej obecnie filii mieleckiego Muzeum Regionalnego znajdziemy potężną kolekcję ponad 5000 eksponatów związanych z fotografią. To trzeci co do wielkości zbiór tego typu w Polsce, a jeśli wziąć pod uwagę liczbę prezentowanego w Jadernówce zabytkowego sprzętu fotograficznego - drugi.

Już sama bryła budynku, gruntownie wyremontowanego w latach 2010-2011, może zachwycić najbardziej wybrednych pasjonatów miejskiej architektury. Parterowy budynek z poddaszem projektu Stanisława Bronisławskiego pozwala nam przenieść się wyobraźnią do początku wieku XX. Z dbałością o realia historyczne odtworzono poczekalnię, altanę, a nawet znajdujący się pierwotnie na kalenicy napis "Fotograf". Jak dom Augusta Jadernego, a potem jego syna Wiktora, wyglądał na przestrzeni ponad 100 lat, dowiemy się z ładnie wyeksponowanych na podwórku zakładu fotograficznego dużych tablic z fotografiami.

Największą atrakcją filii Muzeum Regionalnego w Mielcu "Jadernówka" jest zatem jej oryginalne umiejscowienie. Imponującą ekspozycję fotograficzną oglądać możemy w autentycznych wnętrzach dawnego zakładu fotograficznego z oryginalną oszkloną altaną fotograficzną. Dział fotograficzny "Jadernówki" liczy 5 tysięcy eksponatów, a obejmuje ponad 2,5 tysiąca fotografii i ponad 1,3 tysiąca archiwalnych negatywów. Zobaczyć tu możemy ponad 220 starych aparatów fotograficznych, a także statywy, obiektywy, lampy błyskowe, światłomierze, sprzęt ciemniowy i laboratoryjny, powiększalniki, kasety na klisze szklane, kamery filmowe, rzutniki oraz prasa i literatura fotograficzna.

Warto pamiętać, że zakład fotograficzny Jadernych funkcjonował przez blisko 80 lat. W okresie swej działalności ojciec wraz z synem stworzyli niepowtarzalną dokumentację życia społeczno-gospodarczego Mielca i jego regionu. Niezwykle cenne są na przykład zbiory portretów mieleckich Żydów stanowiące temat odrębnych wystaw. "Jadernówka" pozwala nam przenieść się do świata solidnych wartości, którego już nie ma, a który nadal urzeka swoim niepowtarzalnym klimatem. Nic więc dziwnego, że dom Jadernych to również ważne centrum polskości - był miejscem spotkań lokalnego środowiska artystycznego XX-lecia międzywojennego, a w dobie okupacji hitlerowskiej punktem kontaktowym ruchu oporu.

Dla osób niepełnosprawnych mielecka "Jadernówka" to miejsce całkowicie dostępne i przyjazne. Wejście do muzeum z szerokim podjazdem znajduje się od strony podwórka - trzeba wjechać w bramę po lewej stronie wejścia głównego od ulicy Jadernych. Wewnątrz budynku osoba poruszająca się na wózku nie znajdzie żadnych barier architektonicznych i bez problemu obejrzy wszystkie wystawy. W muzeum znajduje się wygodna toaleta przystosowana do potrzeb ON. Samochód można zaparkować na znajdującym się kilkadziesiąt metrów od muzeum parkingu pod wiaduktem i spokojnie przejechać wózkiem do "Jadernówki". Jednym słowem - ciekawa propozycja na niedzielny wypad. Polecamy!

Zapraszamy do komentowania

Artykuły
Przeczytaj artykuły
o kulturze bez barier
top 10
Najlepiej
oceniane

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych