Muzeum Dobranocek w Rzeszowie
29/10/2014

Muzeum Dobranocek w Rzeszowie to propozycja, która wcale nie jest skierowana wyłącznie dla dzieci. Liczne eksponaty przenoszące nas w świat ulubionych w dzieciństwie kreskówek i animacji obejrzą zapewne z wypiekami na twarzy dorośli. Często to właśnie im więcej mówią postaci Bolka i Lolka, Reksia, Misia Colargola, Pszczółki Mai a nawet Jacka i Agatki czy Telesfora. Bez wątpienia największą zaletą imponującej ekspozycji jest łączenie pokoleń.

Muzeum Dobranocek znajduje się w centrum Rzeszowa, blisko rynku przy ul. Mickiewicza 13. Samochód zaparkować można przy wejściu do budynku. Przy odrobinie szczęścia znajdziemy wolne miejsce, ale o parkingu wyznaczonym dla ON nie ma co marzyć. Muzeum Dobranocek dysponuje natomiast oddzielnym wejściem dla osób poruszających się na wózku, znajdującym się z tyłu budynku. Jest dobrze oznakowane strzałkami, a przy oszklonych drzwiach znajduje się dzwonek, po którego naciśnięciu zjawi się pracownik muzeum i otworzy wejście. Informacja na ten temat znajduje się na drzwiach, a dzwonek jest również dobrze oznaczony. Dojazd do drzwi dość zdezelowanymi chodnikami i odcinkiem tzw. "kocich łbów", ale brak wysokich krawężników i innych barier architektonicznych.

Po wejściu do muzeum udajemy się korytarzem do holu, gdzie zakupimy bilety (dla ON przewidziane ulgowe). Aby dostać się do sal ekspozycyjnych trzeba zjechać dość wygodną windą na dół, co nie nastręcza żadnych problemów. Bez problemów osoba na wózku porusza się po wszystkich salach wystawowych i może obejrzeć zgromadzone tam eksponaty, a jest ich naprawdę sporo. Ekspozycja ze zbiorów Wojciecha Jamy - kolekcjonera, który przekazał latami gromadzone pamiątki miastu z intencją utworzenia muzeum samorządowego, po raz pierwszy została udostępniona zwiedzającym w 2009 roku. Do dziś cieszy się wielkim zainteresowaniem dzieci i dorosłych.

Imponująca kolekcja składa się między innymi z oryginalnych lalek z filmów kukiełkowych produkowanych w Studiu Małych Form Filmowych Se-Ma-For w Łodzi. W gablotach Muzeum Dobranocek spotkamy bohaterów naszego dzieciństwa i, miejmy nadzieję, dzieciństwa naszych dzieci. Są tu postaci znane z takich kultowych produkcji jak: Miś Uszatek, Przygody Misia Colargola, Mały Pingwin Pik-Pok, Maurycy i Hawranek, Trzy Misie, Kolorowy Świat Pacyka, Plastusiowy pamiętnik i wielu innych. Muzeum dysponuje także oryginalnymi materiałami, dzięki którym powstawały telewizyjne dobranocki. Są to folie-kadry z filmów animowanych, szkice, dekoracje, scenariusze, scenopisy i recepty animacyjne. Można tu spotkać bohaterów popularnych kreskówek takich, jak: Reksio, Bolek i Lolek, Porwanie Baltazara Gąbki, Kangurek Hip-Hop, Pampalini Łowca Zwierząt, Lis Leon, Przygody błękitnego rycerzyka, Smerfy i wiele innych.

Odwiedzający muzeum mogą przenieść się w przeszłość również dzięki nagromadzonym tutaj starym sprzętom - telewizorom, adapterom, projektorom czy innym urządzeniom sprzed doby komputerowej. Ładnie i praktycznie zostały wyeksponowane w specjalnych szafach z wysuwanymi szufladami przedmioty codziennego użytku związane z popularnymi kreskówkami. Znajdziemy tutaj puzzle, karty, gry planszowe, znaczki, stemple, proporczyki, a nawet opakowania po produktach żywnościowych, które zdobiły niegdyś postaci z kreskówek. Jedna z sal zamieniona została na sale projekcyjną dla dzieci, w której cały czas wyświetlane są filmy animowane. Można na chwilę zatrzymać się w półmroku i śledzić na ekranie przygody dawnych bohaterów naszej wyobraźni.

Muzeum Dobranocek to wspaniała propozycja dla wszystkich, także dla osób niepełnosprawnych, kórzy bez problemu zwiedzą wszystkie sale. Serdecznie polecamy!

Zapraszamy do komentowania

Artykuły
Przeczytaj artykuły
o kulturze bez barier
top 10
Najlepiej
oceniane

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych