Kopalnia Soli w Bochni
26/10/2014

Kto chciałby poznać legendę o pierścieniu św. Kingi koniecznie musi przyjechać do Bochni. Zwiedzanie kopalni, której początki sięgają XIII w. to oprócz lekcji historii, dobra okazja to spędzenia wolnego czasu z rodziną.

Historia Kopalni sięga aż XIII wieku, wtedy odkryto olbrzymie złoża soli- z tym wydarzeniem wiąże się właśnie legenda o Św. Kindze, którą odwiedzający to miejsce z pewnością usłyszą od przewodników. Na początku lat 80 XX w. została wpisana do rejestru zabytków i umożliwiono jej zwiedzanie. Od 2013 r. znajduje się na Światowej Liście UNESCO.

Oferta Kopalni jest naprawdę ciekawa- to nie tylko tradycyjne zwiedzanie. Można pojechać kolejką i popłynąć łódką, w ofercie są także zajęcia dla dzieci, imprezy rekreacyjne, koncerty. Ważna wiadomość dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim- kopalnia nie jest w pełni przystosowania do ich potrzeb, jednak nie powinno być większych trudności w jej zwiedzaniu. Przed głównym wejściem do budynku jest duży parking z miejscem wyznaczonym dla osób niepełnosprawnych. Nie trzeba więc obawiać się o pozostawienie samochodu. Dostanie się do środka obiektu również nie stanowi problemu- nie ma progów, są wygodne podjazdy i szerokie drzwi. Najbardziej istotną sprawą jest to, czy osoby na wózku będą w stanie zjechać do kopalni. Zapewniamy- oczywiście jest to możliwe. Winda, owszem, jest wąska, ale jest wystarczająco miejsca na wózek (drzwi windy otwierają się do wewnątrz, co może stanowić utrudnienie) . Co równie ważne, toalety są  dobrze przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na trasie zwiedzania można napotkać na przykład na nierówną ścieżkę, jednak mimo tych utrudnień, zwiedzanie obiektu jest możliwe.

Zwiedzającym towarzyszy przewodnik barwnie opowiadający o historii tego miejsca i tajemnicach skrywanych głęboko pod ziemią, a prezentacje multimedialne i gra świateł stwarzają niezwykły klimat. Po trudach zwiedzania warto posilić się w restauracji i być może skorzystać z noclegu kilkaset metrów pod ziemią? Z pewnością byłoby to ciekawe i niezapomniane przeżycie.

 

Zapraszamy do komentowania

Artykuły
Przeczytaj artykuły
o kulturze bez barier
top 10
Najlepiej
oceniane

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych