Muzeum „Apteka Pod Orłem” w Krakowie
24/11/2014

Pośród zgiełku krakowskiego Podgórza przy Placu Bohaterów Getta znajduje się niezwykłe miejsce, które pomimo tego, że nie jest tak znane i tłumnie odwiedzane jak Wawel, Sukiennice czy Podziemia Rynku, jest godne polecenia każdemu, kto odwiedza Kraków. Apteka Pod Orłem stała się w czasach niemieckiej okupacji swoistą oazą wolności dla  społeczności żydowskiej zniewolonej w getcie krakowskim.

Apteka Pod Orłem prowadzona w samym centrum krakowskiego getta przez Tadeusza Pankiewicza w okresie jego istnienia (lata  1941-1943) była dla Żydów miejscem dającym nadzieję i schronienie przed szalejącym niemieckim terrorem. Utrzymywana w sekrecie i prowadzona z  narażeniem życia działalność legalnej Apteki znajduje swoje odzwierciedlenie w kształcie stałej wystawy. Pośród oryginalnych przedmiotów z czasów tajnej działalności Apteki  w szufladach ukryte są zdjęcia, obrazy i relacje, które widz musi odkryć samodzielnie poruszając się po kolejnych pomieszczeniach. Nieodłączną częścią ekspozycji są multimedialne prezentacje ukazujące szczegóły  codziennego  życia w getcie i relacje tych mieszkańców getta, którzy przeżyli  Holocaust. Ciekawostką świadczącą o atrakcyjnym sposobie przedstawiania historii w Aptece Pod Orłem jest to, że prócz będących już we współczesnych muzeach standardem monitorach z prezentacjami i filmami - zwiedzając gabinet Tadeusza Pankiewicza można odebrać dzwoniący co kilka minut telefon w którym słychać relacje  pracownic  Apteki.

Wystawa w Aptece Pod Orłem w całości znajduje się na parterze kamienicy przy Placu Bohaterów Getta. Żeby się do niej dostać, trzeba pokonać dwa niewielkie stopnie bez podjazdu. Na terenie Apteki nie ma toalety dla zwiedzających. Ekspozycja zawiera udźwiękowione prezentacje i filmy. Osoby niewidome  mogą dotykać wystroju Apteki. Muzeum nie zapewnia miejsc parkingowych. Zmotoryzowany turysta może zaparkować  przy pobliskim Placu Bohaterów Getta. 

Osobom niepełnosprawnym przysługuje bilet bezpłatny.

Ważna informacja!

Apteka pod Orłem jest częścią krakowskiej Trasy Pamięci składającą się z trzech obiektów, na zwiedzanie których można kupić jeden bilet! Te obiekty to: Fabryka Schindlera, Muzeum przy ul. Pomorskiej oraz Apteka Pod Orłem.

Zapraszamy do komentowania

Artykuły
Przeczytaj artykuły
o kulturze bez barier
top 10
Najlepiej
oceniane

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych