Ulica Pomorska - Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
24/11/2014

Dom Śląski przy ul. Pomorskiej stał się dla mieszkańców Krakowa symbolem terroru jaki niemieccy i komunistyczni okupanci stosowali wobec społeczeństwa polskiego.

Zorganizowany na początku II Wojny Światowej przez Niemców przy  ulicy Pomorskiej areszt przejęty następnie w 1945 r. przez komunistyczną Służbę Bezpieczeństwa, to miejsce, w którym jak nigdzie indziej widać podobieństwa między totalitaryzmem niemieckim i komunistycznym. Prezentowana tu jest stała wystawa „Krakowianie wobec terroru 1939 – 1945 – 1956”. Ekspozycja jest podzielona na trzy części przedstawiające kolejno działalność w Domu Śląskim w okresie przedwojennym, następnie w czasie działania siedziby Gestapo aż po lata terroru komunistycznego. Oblicze obu totalitaryzmów poznajemy tu zarówno dzięki odtworzeniu elementów wnętrza aresztu z tamtego okresu, jak i poprzez przybliżenie sylwetek oprawców i ofiar represji. Na wystawie można zobaczyć też pamiątki po więźniach Pomorskiej jak i aresztu przy ul. Montelupich. Ważną częścią wystawy jest wirtualne archiwum zawierające życiorysy kilku tysięcy krakowian będących ofiarami terroru lat 1939 – 1956. Dla zwiedzających otwarte są cele aresztu znajdujące się w piwnicach Domu Śląskiego. Wstrząsające wrażenie robią ślady krwi i  napisy  wyryte na ścianach cel przez więzione tu osoby.

Niestety, oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa przy ulicy Pomorskiej nie jest przystosowany dla zwiedzających poruszających się na wózkach inwalidzkich. Zarówno wystawa „Krakowianie wobec terroru 1939 – 1945 – 1956” jak i cele aresztu znajdują się w piwnicach do  których powadzą schody bez podjazdów. Brak też jest toalet dla  zwiedzających. Kilkadziesiąt metrów od wejścia do dawnego  aresztu znajduje się ogólnodostępne stanowisko parkingowe dla osoby niepełnosprawnej.

Osobom niepełnosprawnym przysługuje bilet bezpłatny.

Ważna informacja!

Muzeum przy ul. Pomorskiej jest częścią krakowskiej Trasy Pamięci składającą się z trzech obiektów, na zwiedzanie których można kupić jeden bilet! Te obiekty to: Fabryka Schindlera, Muzeum przy ul. Pomorskiej oraz Apteka Pod Orłem.

 

Zapraszamy do komentowania

Artykuły
Przeczytaj artykuły
o kulturze bez barier
top 10
Najlepiej
oceniane

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych