Skansen Wsi Pogórzańskiej im. prof. Romana Reinfussa w Szymbarku
26/11/2014

Skansen Wsi Pogórzańskiej to zbiór budynków przeniesionych do Szymbarku z okolicznych miejscowości, znajduje się tam piętnaście obiektów (chałupy wraz z ogródkami i budynki gospodarcze) pochodzących z XIX wieku. Stanowią one unikalny zbiór nie tylko zabytków, ale także tradycji i rękodzieła mieszkańców wsi tego regionu.

 

Skansen, który leży na Szlaku Architektury Drewnianej, najlepiej odwiedzić w okresie letnim. W tym czasie organizowane są  pokazy sztuki ludowej, zobaczyć można tradycyjne zajęcia mieszkańców wsi, posłuchać śpiewu i muzyki jaka powstała na tych terenach. Te atrakcje zdecydowanie przybliżą zwiedzającym życie Pogórzan z XIX w.  Głównie z tego okresu pochodzą zabytkowe chałupy, które można tam podziwiać. Warto je zobaczyć, tym bardziej, że są w pełni wyposażone meblami, ozdobami, które sięgają końca XIX stulecia. Podobnie jak zachowane w bardzo dobrym stanie narzędzia rzemieślnicze znajdujące się w warsztatach urządzanych na wzór tych sprzed dwóch wieków. Dobra lokalizacja skansenu, który znajduje się przy drodze łączącej Nowy Sącz i Gorlice zachęca do zjechania z trasy i spędzenia kilku chwil na poznawaniu historii tego regionu.

Obiekt jest dostępny dla osób z niepełnosprawnością ruchową z pomocą asystenta.

Większość utrudnień wynika ze specyficznego, zabytkowego charakteru budynków. W pokonaniu wysokich progów i wąskich przejść osobie na wózku inwalidzkim ktoś musi pomóc. Nie ma podjazdów, które ułatwiłyby wejście. Podobnie jest z samym dojściem z parkingu do Skansenu- droga jest wysypana drobnym kamieniem. Na parkingu nie ma miejsca wyznaczonego dla osoby niepełnosprawnej, ale jest on na tyle duży, że pozostawienie samochodu nie stanowi problemu. Mimo barier architektonicznych toaleta znajdująca się w obiekcie jest w pełni przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

W Skansenie w Szymbarku osobie z niepełnosprawnością przysługuje ulgowy bilet wstępu. W poniedziałek wstęp wolny.

Zapraszamy do komentowania

Artykuły
Przeczytaj artykuły
o kulturze bez barier
top 10
Najlepiej
oceniane

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych