Park Historyczny Blizna
02/12/2014

W niewielkiej miejscowość Blizna (gmina Ostrów) położonej niedaleko Ropczyc odnaleźć można bardzo interesującą atrakcje turystyczną. To Park Historyczny powstały z inicjatywy mieszkańców Blizny, w której podczas II wojny światowej funkcjonował niemiecki poligon broni rakietowej V1 i V2. Park stworzony został w 2011 roku za sumę ponad 4 mln złotych. Pieniądze na inwestycję pochodziły ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego oraz Gminy Ostrów. Inwestycja zlokalizowana został an autentycznym terenie poligonu i od trzech lat przyciąga turystów oraz pasjonatów historii i militariów z całej Polski. Trzeba przyznać, że obiekt jest nowoczesny i przyjazny osobom niepełnosprawnym.

Maleńka Blizna ma wielkie znaczenie dla losów II wojny światowej. To tutaj w latach 1943-44 montowano i wystrzeliwano niemieckie latające pociski V-1 i rakiety V-2, tajną broń Hitlera, której tajemnice wykradł polski ruch oporu. To tutaj toczyła się walka o przyszłe losy Europy i świata, a warto też pamiętać, że w Bliźnie swój początek bierze współczesna astronautyka. Niemieckie doświadczenia z rakietami miały duży wpływ na rozwój techniki umożliwiający późniejsze podboje kosmiczne. Park Historyczny Blizna powstał po to, aby upamiętnić dla przyszłych pokoleń to niezwykłe miejsce, a zarazem przypominać nie tylko o okropnościach wojny, lecz również wspierać proces pojednania narodów niemieckiego i polskiego.

Odwiedzający Park Historyczny Blizna nie mogą narzekać na brak atrakcji. Na ogrodzonym wysokim płotem terenie znajdą rekonstrukcję fragmentu niemieckiego poligonu, na której umiejscowionych jest kilkanaście obiektów. W centralnej części znajduje się makieta rakiety V2, a obok niej można podziwiać rekonstrukcję  pocisku V1. Obok nich zwiedzający mogą zobaczyć rekonstrukcje fragmentów: okopu obserwacyjnego, ogrodzenia historycznego czy torów kolejki przy montowni. Przy ścieżkach parku znajdują się także obnrysy najważniejszych obiektów poligonu z czasów II wojny światowej, m.in. koszar, więzy serwisowej, wyrzutni V1, hali montażowej czy pól strzelań.

Najważniejszym budynkiem wewnątrz strefy poligonowej jest rekonstrukcja baraku obozowego przystosowanego na potrzeby ekspozycji muzealnej. W środku baraku znajdują się gabloty z pamiątkami po więźniach pracujących przy produkcji rakiety V-2, liczne zdjęcia oraz repliki łóżek obozowych. Można tu podziwiać eksponaty związane z ofensywą sowiecką,  a także działaniami ruchu oporu, którego członkowie od samego początku monitorowali powstawanie poligonu i starali się wykradać pilnie strzeżone tajemnice wojskowe, aby przekazywać o nich informacje na Zachód. najbardziej spektakularne akcje polskiego ruchu oporu dotyczyły zbierania części rakiet V-2 i latających bomb, które upadały w różnych częściach kraju, a następnie przekazywania ich aliantom. Te działania pozwoliły uratować wiele istnień ludzkich, choć nie są jeszcze odpowiednio docenione i upamiętnione.

Zwiedzanie Parku Historycznego Blizna położonego w urokliwym kompleksie leśnym w całości dostępne jest dla osób poruszających się na wózkach. Osoby te mogą poruszać się po całym zrekonstruowanym poligonie wygodnymi ścieżkami wyłożonymi kostką brukową. Ścieżki prowadzą do wszystkich obiektów na terenie parku i do wyeksponowanych obok nich pozostałości militarnych. Są to resztki pocisków i bomb, pozostałości zniszczonego czołgu T-34, resztki urządzeń kolejowych i wiele innych. A nawet... powojenny samolot Antonow An-2, przy którym można sobie zrobić malowniczą fotkę.

Przystosowany dla potrzeb ON jest także barak obozowy z ekspozycja muzealną. Do głównych drzwi o wystarczającej szerokości prowadzi wygodny podjazd. W środku budynku również nie ma barier architektonicznych, choć trzeba przyznać, że w niektórych miejscach trzeba się nieco przeciskać pomiędzy gablotami. To jednak zupełnie nieistotne niedogodności, które warto pokonać, bo wystawa godna jest uwagi. W środku budynku można również poświęcić chwilę czasu na obejrzenie filmu przybliżającego historię tego miejsca.

Park Historyczny Blizna oferuje osobom niepełnosprawnym bilety ulgowe w cenie 2 złotych, które zakupić można w znajdującym się przy bramie wejściowej niewielkim budyneczku kasy. Tam również zaopatrzymy się w pamiątki. Samochód można zaparkować na obszernym parkingu tuż przy wejściu na teren poligonu. Nie ma tam co prawda wyznaczonych specjalnych miejsc dla ON, ale ze znalezieniem miejsca do parkowania nie powinno być żadnych problemów. Dodatkowy atut to toaleta przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Znajdziemy ją w oddalonym o kilkadziesiąt metrów od parku historycznego budynku dawnej szkoły.

Park Historyczny Blizna stanowczo warto zobaczyć. Polecamy go szczególnie pasjonatom II wojny światowej i historii uzbrojenia. Warto pamiętać, że władze Gminy Ostrów zapowiadają rozbudowę tej szczególnej atrakcji turystycznej, która już teraz cieszy się wielką popularnością.

Zapraszamy do komentowania

Artykuły
Przeczytaj artykuły
o kulturze bez barier
top 10
Najlepiej
oceniane

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych