Teatr Bagatela w Krakowie
02/12/2014

Krakowski Teatr Bagatela mieszczący się w budynku na rogu ul. Karmelickiej i Krupniczej ma bogatą historię. Powstał niemal sto lat temu - uroczyste otwarcie nastąpiło 25 października 1919 roku. Obecnie to jeden z najważniejszych teatrów w Krakowie, który nieprzerwanie przyciąga widzów bogatym i zróżnicowanym repertuarem. Czy spektakle grane w Teatrze Bagatela mogą oglądać osoby niepełnosprawne? Z pewnymi zastrzeżeniami teatr można nazwać dostępnym dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Sforsowanie na wózku wejścia głównego Teatru Bagatela nie jest łatwym zadaniem. Trzeba pokonać schody, które choć złożone tylko z dwóch stopni, wymagają pomocy asystenta. Najlepiej więc, po wcześniejszym umówieniu się z obsługą teatru, przedostać się na salę teatralną bezpośrednio od ul. Krupniczej. Znajdujące się tam wejście wyposażone jest w wygodny podjazd dla wózków inwalidzkich. Po pokonaniu tej przeszkody osoba niepełnosprawna może poruszać się swobodnie po niemal całym parterze budynku.

Przede wszystkim możliwe jest dotarcie do kasy i zakupienie biletu. Teatr Bagatela oferuje ON bilety ulgowe, których cena uzależniona jest od spektaklu. Można również skorzystać z niewielkiego bufetu oraz odwiedzić bardzo dobrze przygotowane toalety dla osób niepełnosprawnych. W przestronnym foyer Teatru Bagatela brak barier architektonicznych i wąskich przejść.

Rozczarowuje natomiast przystosowanie dla potrzeb osób niepełnosprawnych widowni teatralnej. Nie zadbano o wydzielenie specjalnych miejsc dla widzów na wózkach inwalidzkich, skąd osoby te mogłyby wygodnie śledzić rozwój akcji na scenie. Pozostaje ustawienie wózka z boku sali na przejściu. takie rozwiązanie jest bardzo niewygodne, nie tylko dla osoby niepełnosprawnej, ale także dla pozostałych widzów. Oglądanie spektaklu z takiej perspektywy również trudno nazwać komfortowym.

Te niedogodności nie powinny jednak zniechęcać prawdziwych wielbicieli Melpomeny do odwiedzenia Teatru Bagatela. Polecamy zwłaszcza komedie, wśród których niekwestionowany prym wiedzie Mayday Raya Cooneya w reż. Wojciecha Pokory. Przedstawienie to nie schodzi z afisza od 21 lat. Do tej pory sztukę tę grano w Bagateli ponad 1400 razy. Koniecznie trzeba obejrzeć!

Zapraszamy do komentowania

Artykuły
Przeczytaj artykuły
o kulturze bez barier
top 10
Najlepiej
oceniane

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych