Kamienica Szołayskich w Krakowie- Oddział Muzeum Narodowego
07/12/2014

W zabytkowej kamienicy mieszczącej się w centrum Krakowa podziwiać można malarstwo artystów Młodej Polski. Obrazy, zwłaszcza Stanisława Wyspiańskiego, Jacka Malczewskiego czy Józefa Mehoffera, to dzieła, które warto zobaczyć. Dobra informacja dla osób niepełnosprawnych jest taka, że Muzeum jest dobrze przystosowane do ich potrzeb.

Wystawa „Zawsze Młoda! Polska sztuka około 1900” była okazją to sprawdzenia, czy Muzeum zapewniło do niej dostęp osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim. Po kilkudziesięciu minutach spędzonych w Kamienicy możemy powiedzieć, że jest to miejsce przygotowane na niepełnosprawnych zwiedzających.

W pobliżu Kamienicy znajduje się parking z trzema miejscami wyznaczonymi dla osób niepełnosprawnych (na ulicy Szczepańskiej). Drogę do Muzeum pokonuje się bez utrudnień. Aby wejść do obiektu należy pokonać jeden schód- nie ma podjazdu.W samym budynku zadbano o to, by osoby poruszające się na wózku inwalidzkim mogły bez przeszkód podziwiać muzealne eksponaty. Wszystko przygotowano tak, by zapewnić jak największy komfort zwiedzania. Na dwóch schodkach prowadzących do kasy i windy nie ma stałego podjazdu, ale obsługa muzeum w razie potrzeby rozkłada szyny przenośne. Sama winda jest odpowiednio szeroka i przestronna, co ułatwia dostanie się na wyższe piętra osobie na wózku inwalidzkim. Dużym plusem jest znajdująca się w budynku toaleta przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na zakończenie dnia spędzonego w Kamienicy Szołayskich na chwilę odpoczynku przy kawie zaprasza mieszczący się w budynku punkt gastronomiczny. Muzeum dobrze zadbało o to, by umożliwić zwiedzanie osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim. Cieszy, że dzieła wielkich polskich malarzy mogą podziwiać osoby niepełnosprawne.

W Kamienicy Szołayskich w Krakowie osobie z niepełnosprawnością przysługuje ulgowy bilet wstępu- 7 zł, opiekun- wstęp wolny.

Zapraszamy do komentowania

Artykuły
Przeczytaj artykuły
o kulturze bez barier
top 10
Najlepiej
oceniane

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych