Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
07/12/2014

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli to placówka, dla której specjalne traktowanie osób niepełnosprawnych jest priorytetem. Odwiedzający muzeum troskę o osoby mniej sprawne dostrzec może na każdym kroku. Jeszcze zanim wejdziemy do budynku, na dziedzińcu muzealnym możemy zetknąć się z niezwykłą galerią przystosowaną do percepcji dotykowej i przygotowaną dla osób niedowidzących i niewidomych. Wystawie w plenerze towarzyszą podpisy w brajlu umieszczone na aluminiowych tabliczkach. Także wewnątrz Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli zadbano o komfort osób z dysfunkcjami ruchowymi, a zwłaszcza poruszających się na wózku.

Parter muzeum jest w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych ruchowo - brak tu barier architektonicznych w postaci wąskich przejść czy stopni prowadzących  do wejścia głównego. Na tym poziomie możemy zwiedzić pomieszczenia, w których organizowane są wystawy czasowe. Znajdziemy tu również toaletę w pełni przystosowaną dla potrzeb osób niepełnosprawnych oraz kawiarnię, do której można bez problemu wjechać na wózku inwalidzkim.

Na pierwsze piętro, gdzie znajduje się wystawa malarstwa Henryka Rodakowskiego, prowadzą schody, ale czeka nas miłe zaskoczenie. Zamontowano tu bowiem specjalną platformę dla wózków inwalidzkich, dzięki której szybko można wyjechać na wyższy poziom muzeum. Natychmiast także zjawia się jeden z pracowników placówki, który nie tylko tłumaczy funkcjonowanie platformy, ale również pomaga ją uruchomić i asystuje osobie niepełnosprawnej na samą górę.

Na pierwszym piętrze w kilku muzealnych salach mamy okazję oglądać cenne prace malarza Henryka Rodakowskiego. Wystawa zorganizowana z okazji w 120. rocznicę śmierci artysty, prezentuje jego obrazy olejne, akwarele i rysunki. Znajdziemy tutaj arcydzieła sztuki portretowej, jak i warsztat, nieliczne krajobrazy oraz sceny rodzajowe. Wyjątkowym dziełem na wystawie jest odkryty niedawno i po raz pierwszy publicznie eksponowany piękny Portret dziewczyny z wachlarzem, który pochodzi z kolekcji prywatnej. Prace Rodakowskiego pokazywane są bardzo rzadko, gdyż stanowią ważny element stałych narodowych ekspozycji, dlatego też wystawa w Stalowej Woli to wyjątkowa możliwość podziwiania dzieł na najwyższym artystycznym poziomie.

Trochę trudniej odwiedzić drugie piętro muzeum w Stalowej Woli. Znów prowadzą na ten poziom dość strome schody, do których pokonania muzeum przygotowało specjalny wózek inwalidzki. Aby osoba niepełnosprawna dostała się na górę, potrzebna jest zatem pomoc asystentów. Warto wysilić się i spróbować wspinaczki. Na drugim piętrze znajdziemy bardzo ciekawe i dobrze przygotowane wystawy obejmujące zabytki archeologiczne, historyczne i etnograficzne. W części archeologicznej ekspozycja ukazująca zmiany zachodzące w życiu codziennym ludzi mieszkających nad dolnym Sanem i Łęgiem w kolejnych epokach: kamienia, brązu i żelaza.

Ekspozycja etnograficzna przedstawia kulturę ludową regionu lasowiackiego. Większość eksponatów pochodzi z XIX w. i I połowy XX w. Pomyślane są w ten sposób, aby ukazać zwiedzającym tradycyjne zajęcia Lasowiaków, a przede wszystkim rolnictwo, rybołówstwo oraz stare rzemiosło kowalskie. Mamy też okazję podziwiać tutaj wyposażenie izby i komory w tradycyjnej chałupie, artykuły ze sklepów towarów mieszanych oraz unikatowe stroje ludowe z okolic Rozwadowa i innych części regionu lasowiackiego.

Brawa dla osób odpowiedzialnych za Muzeum Regionalne w Stalowej Woli za wyraźne pochylenie się nad potrzebami osób niepełnosprawnych, dla których przewidziano sporo udogodnień. Warto dodać, że to jedna z nielicznych placówek kulturalnych województwa podkarpackiego umożliwiająca niewidomym percepcję dotykową i korzystanie z podpisów w alfabecie brajla.

Zapraszamy do komentowania

Artykuły
Przeczytaj artykuły
o kulturze bez barier
top 10
Najlepiej
oceniane

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych