Miejsce: Kraków
Muzeum Armii Krajowej w Krakowie

Tuż obok krakowskiego Dworca Głównego na ul. Wita Stwosza  w gruntownie zmodernizowanym budynku znajduje się Muzeum Armii Krajowej – największej podziemnej organizacji zbrojnej czasów II Wojny Światowej.

Stała wystawa „Muzeum AK” zajmuje dwie kondygnacje. Zwiedzający poznają kolejno historię polski międzywojennej, przebieg  kampanii wrześniowej,  napaści sowieckiej z 17 września, losy polskich żołnierzy w obozach jenieckich oraz życia w Polsce podczas okupacji. Szczegółowo przedstawiona jest historia i struktura Polskiego Państwa Podziemnego i jego zbrojnego ramienia – Armii Krajowej. Wystawa prezentuje w atrakcyjny sposób setki zdjęć i grafik pokazujących losy walczącej polski.  Zgromadzono tu pokaźne zbiory broni, mundurów i wyposażenia używanego przez żołnierzy polskiego podziemia. Na szczególną uwagę zasługują takie eksponaty jak  dziennik majora Hubala, czołg Vickers, rakieta V2 czy fragmenty kadłuba brytyjskiego samolotu Halifax, który dokonywał zrzutów nad okupowaną Polską. Na pierwszym piętrze znajdują się czasowe ekspozycje: kolekcja broni kanadyjskiej oraz wystawa poświęcona harcerzom z Szarych Szeregów.  Na pierwszym piętrze można też przećwiczyć swoje umiejętności strzeleckie na jednym z dwóch stanowisk przeciwpancernych.

Należy podkreślić, że Muzeum Armii Krajowej jest w pełni dostępne dla osób niepełnosprawnych. Zmotoryzowana osoba niepełnosprawna może zaparkować przed wejściem do budynku. Brak jest konieczności pokonywania jakichkolwiek progów, schodów i innych przeszkód. Wszystkie trzy kondygnacje i ekspozycje są osiągalne dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim.  Na parterze  jest  toaleta przystosowana dla osób niepełnosprawnych. Budynek obsługiwany jest przez dwie windy. Zadaszony dziedziniec muzeum służy jako sala teatralna, kinowa lub wykładowa – również w pełni dostępna dla niepełnosprawnych widzów.

W niedzielę wstęp do  muzeum jest bezpłatny. W pozostałe dni osobom  niepełnosprawnym przysługuje bilet ulgowy w cenie 7 zł.

http://www.muzeum-ak.pl/index.php

Artykuły
Przeczytaj artykuły
o kulturze bez barier
top 10
Najlepiej
oceniane

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych