Fabryka Oskara Schindlera na krakowskim Zabłociu rozsławiona przez oscarowy hit Stevena Spielberga „Lista Schindlera” jest celem wycieczek turystów z całego świata. W budynku fabryki, w której niemiecki przemysłowiec uratował ponad tysiąc Żydów prezentowana jest stała wystawa „Kraków - czas okupacji 1939 – 1945”.
Wystawa jest angażującą zmysły wzroku i słuchu wędrówką rozpoczynającą się w międzywojennym Krakowie, w którym od stuleci Polacy i Żydzi stanowili jedną społeczność. Tragiczne losy zarówno Polaków jak i Żydów zostały przedstawione jako wspólna dla obu nacji opowieść o wojennych losach mieszkańców Krakowa. Widz spacerując po autentycznym bruku w realistycznej scenerii ulic Krakowa może zobaczyć zakład fotograficzny, fotoplastykon ze zdjęciami z czasów przedwojennych, może czytać na słupach ogłoszeniowych złowrogie obwieszczenia władz okupacyjnych, zobaczyć miasto z perspektywy tramwaju. I najważniejsze- Fabrykę „Emalia” i jej zarządcę, Oscara Schindlera, Niemca, który uratował w swym przedsiębiorstwie od śmierci ponad tysiąc Żydów, oficjalnie zatrudniając jako pracowników nawet te osoby które w rzeczywistości nie były fizycznie w stanie wykonywać pracy w charakterze robotnika.
Budynek muzeum jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych - posiada windę oraz toaletę dla osób poruszających się na wózkach. Dzięki zastosowaniu efektów dźwiękowych i nagrań relacji świadków wydarzeń wystawę należy uznać za bardzo dobrze przygotowaną dla osób niewidomych i słabowidzących. Dwa mankamenty dotyczą samej aranżacji ekspozycji. Pierwszym jest kolejność zwiedzania wystawy. Rozpoczyna się ona na parterze i kontynuowana jest na pierwszym i drugim piętrze, gdzie można dostać się za pomocą windy i ponownie na parterze. Drugim mankamentem jest symboliczny korytarz z gumową, ruchomą podłogą mającą symbolizować niepewność. Osoby poruszające się na wózku inwalidzkim mogą mieć trudności w jej pokonaniu. Są to niezrozumiałe niedopatrzenia ze strony osób aranżujących wystawę. Muzeum nie zapewnia miejsc parkingowych. Na terenie muzeum znajduje się punkt gastronomiczny.
Osobom niepełnosprawnym przysługuje bezpłatny bilet wstępu.
Ważna informacja!
Fabryka Oscara Schindlera jest częścią krakowskiej Trasy Pamięci składającą się z trzech obiektów, na zwiedzanie których można kupić jeden bilet! Te obiekty to: Fabryka Schindlera, Muzeum przy ul. Pomorskiej oraz Apteka Pod Orłem.